| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/150 Mbps |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
| Dimensions | 157.2 x 75.3 x 8.1 mm (6.19 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~84.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution |
1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) Secondary display (on the back): Super AMOLED, 5.49 inches, 1080 x 1920 pixels |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 4.5 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.7 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 10GB RAM |
| Triple |
12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 4-axis OIS 2 MP, f/1.8, depth sensor TOF 3D camera, f/1.3 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | No - uses main camera |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, GNSS |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Colors | Polar Blue |
| Models | V1821A, 1813 |
| Price | About 772 USD |