vivo V17 (India)
7.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.44 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo V17 (India) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.44 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) chipset, a 48 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo V17 (India) at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 159 x 74.2 x 8.5 mm (6.26 x 2.92 x 0.33 in) |
| Weight | 176 g (6.21 oz) |
| SIM | |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.44 inches, 100.1 cm2 (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~409 ppi density) DCI-P3 100% |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| GPU | Adreno 612 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Quad | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm (dedicated macro camera) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor";i: |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacier Ice, Midnight Ocean |
| Price | About $ 439.00"; |
● Questions about this phone
When was the vivo V17 (India) released?
The vivo V17 (India) was announced 2019, December.
What is the vivo V17 (India)'s display size?
The vivo V17 (India) has a 6.44 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the vivo V17 (India) have?
The vivo V17 (India) comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo V17 (India) have?
The vivo V17 (India) is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo V17 (India) have?
The vivo V17 (India) features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the vivo V17 (India) battery capacity?
The vivo V17 (India) has a 4500 mAh battery.
Does the vivo V17 (India) support 5G?
No, the vivo V17 (India) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo V17 (India) run?
The vivo V17 (India) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo V17 (India)?
AppsApk's editorial team rates the vivo V17 (India) at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.