vivo Y19
6.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2340
- Camera16 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo Y19 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) chipset, a 16 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo Y19 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 162.2 x 76.5 x 8.9 mm (6.39 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 193 g (6.81 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 104.7 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.2 |
| Chipset | Mediatek MT6768 Helio P65 (12nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 16 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, macro camera |
| Video | 1080p@30fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W Power bank/Reverse charging 5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Magnetic Black, Spring White |
| Price | About 231 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo Y19 released?
The vivo Y19 was announced 2019, November.
What is the vivo Y19's display size?
The vivo Y19 has a 6.53 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo Y19 have?
The vivo Y19 comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo Y19 have?
The vivo Y19 is available with 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo Y19 have?
The vivo Y19 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the vivo Y19 battery capacity?
The vivo Y19 has a 5000 mAh battery.
Does the vivo Y19 support 5G?
No, the vivo Y19 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo Y19 run?
The vivo Y19 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo Y19?
AppsApk's editorial team rates the vivo Y19 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.