| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - E500F, E500H, E500HQ, E500M |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, February |
| Dimensions | 141.6 x 70.2 x 7.3 mm (5.57 x 2.76 x 0.29 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.2, 31mm (standard), AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2400 mAh battery |
| Colors | Black, White, Brown |
| Models | SM-E500F, SM-E500F, SM-E500H, SM-E500H/DD, SM-E500H, SM-E500HQ, SM-E500M, SM-E500M |
| Price | About 220 USD |