Samsung Galaxy S10 5G
9.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.7 inches · 1440×3040
- Camera12 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Samsung Galaxy S10 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.7 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - Global Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA chipset, a 12 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy S10 5G at 9.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
10.0
display
9.0
design
9.0
camera
9.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - USA CDMA2000 1xEV-DO - USA HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - China |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 46, 48, 66(1700/2100) - USA LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 24(1600), 25(1900), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - China |
| 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave; N78 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps; 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 162.6 x 77.1 x 7.9 mm (6.40 x 3.04 x 0.31 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) Samsung Pay (Visa, MasterCard certified) IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Dynamic AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 112.0 cm2 (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3040 pixels, 19:9 ratio (~502 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 9820 (8 nm) - Global Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) - USA |
| CPU | Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - Global Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA |
| GPU | Mali-G76 MP12 - Global Adreno 640 - USA |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.6", 1.0µm, AF, OIS, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide), 1.0µm, Super Steady video TOF 3D camera";i |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual video call, Auto-HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 10 MP, f/1.9, 26mm (wide), Dual Pixel PDAF TOF camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound Tuned by AKG |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio (USA & Canada only) |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer ANT+ Bixby natural language commands and dictation Samsung DeX (desktop experience support) |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 25W USB Power Delivery 3.0 Fast Qi/PMA wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 9W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crown Silver, Majestic Black, Royal Gold |
| Models | SM-G977U, SM-G977N, SM-G977B |
| Price | About 1,271 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy S10 5G released?
The Samsung Galaxy S10 5G was announced 2019, February.
What is the Samsung Galaxy S10 5G's display size?
The Samsung Galaxy S10 5G has a 6.7 inches display with 1440 x 3040 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy S10 5G have?
The Samsung Galaxy S10 5G comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy S10 5G have?
The Samsung Galaxy S10 5G is available with 256GB / 8GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy S10 5G have?
The Samsung Galaxy S10 5G features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Samsung Galaxy S10 5G battery capacity?
The Samsung Galaxy S10 5G has a 4500 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy S10 5G support 5G?
Yes, the Samsung Galaxy S10 5G supports 5G networks.
What operating system does the Samsung Galaxy S10 5G run?
The Samsung Galaxy S10 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy S10 5G?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy S10 5G at 9.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN