Samsung Galaxy J7 (2018)
5.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3300 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Samsung Galaxy J7 (2018) is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3300 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Samsung Galaxy J7 (2018) at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - SM-J737U HSDPA 850 / 1900 / 2100 - SM-J737A |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 66(1700/2100) - SM-J737U LTE band 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 14(700) - SM-J737A |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, June |
| Status | Available. Released 2018, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.2 x 76.2 x 8.6 mm (6.03 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7870 Octa (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T830 MP1 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 400 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF or 13 MP, f/1.7, AF (operator dependent) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1/4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio (SM-J737T1 only) |
| NFC | Yes (operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass ANT+ |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Models | SM-J737F, SM-J737V, SM-J737T, SM-J737A, SM-J737P, SM-J737T1, SM-J737U, SM-J737S |
| Price | About 219 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy J7 (2018) released?
The Samsung Galaxy J7 (2018) was announced 2018, June.
What is the Samsung Galaxy J7 (2018)'s display size?
The Samsung Galaxy J7 (2018) has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy J7 (2018) have?
The Samsung Galaxy J7 (2018) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy J7 (2018) have?
The Samsung Galaxy J7 (2018) is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy J7 (2018) have?
The Samsung Galaxy J7 (2018) features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Samsung Galaxy J7 (2018) battery capacity?
The Samsung Galaxy J7 (2018) has a 3300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy J7 (2018) support 5G?
No, the Samsung Galaxy J7 (2018) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy J7 (2018) run?
The Samsung Galaxy J7 (2018) runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy J7 (2018)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy J7 (2018) at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.