| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700) - SM-N915G |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat6 300/50 Mbps or Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, November |
| Dimensions | 151.3 x 82.4 x 8.3 mm (5.96 x 3.24 x 0.33 in) |
| Weight | 174 g (6.14 oz) |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.6 inches, 96.2 cm2 (~77.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~524 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm APQ8084 Snapdragon 805 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.7 GHz Krait 450 |
| GPU | Adreno 420 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
| Single | 16 MP, f/2.2, 31mm (standard), 1/2.6", 1.12µm, AF, OIS |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60fps, dual-video rec., stereo sound rec. |
| Single | 3.7 MP, f/1.9 |
| Video | 1440p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Sensors |
Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, UV, heart rate, SpO2 ANT+ S-Voice natural language commands and dictation Air gestures |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 15W (Quick Charge 2.0) |
| Colors | Black, White |
| Models | SM-N9150, SM-N915A, SM-N915D, SM-N915F, SM-N915FY, SM-N915G, SM-N915K, SM-N915L, SM-N915P, SM-N915R4, SM-N915S, SM-N915T, SM-N915V, SM-N915W8, SM-N915X, SC-01G |
| Price | About 331 USD |