Samsung Galaxy M20
7.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Samsung Galaxy M20 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) chipset, a 5000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy M20 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat12 600/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, February |
BODY | |
| Dimensions | 156.4 x 74.5 x 8.8 mm (6.16 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | PLS TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); One UI |
| Chipset | Exynos 7904 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (2x1.8 GHz Cortex-A73 & 6x1.6 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.9, 1/3.1", 1.12µm, PDAF 5 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide)" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio, RDS, recording |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ocean Blue, Charcoal Black |
| Models | SM-M205F, SM-M205FN, SM-M205G |
| Price | About 251 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy M20 released?
The Samsung Galaxy M20 was announced 2019, January.
What is the Samsung Galaxy M20's display size?
The Samsung Galaxy M20 has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy M20 have?
The Samsung Galaxy M20 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy M20 have?
The Samsung Galaxy M20 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy M20 have?
The Samsung Galaxy M20 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy M20 battery capacity?
The Samsung Galaxy M20 has a 5000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy M20 support 5G?
No, the Samsung Galaxy M20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy M20 run?
The Samsung Galaxy M20 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy M20?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy M20 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN