Samsung Galaxy A3 (2016)
5.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy A3 (2016) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.7 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy A3 (2016) at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 134.5 x 65.2 x 7.3 mm (5.30 x 2.57 x 0.29 in) |
| Weight | 132 g (4.66 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~69.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Exynos 7578 , Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold, Pink |
| Models | SM-A310F, SM-A310M, SM-A310Y, SM-A310N0 |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A3 (2016) released?
The Samsung Galaxy A3 (2016) was announced 2015, December.
What is the Samsung Galaxy A3 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy A3 (2016) has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A3 (2016) have?
The Samsung Galaxy A3 (2016) comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A3 (2016) have?
The Samsung Galaxy A3 (2016) is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A3 (2016) have?
The Samsung Galaxy A3 (2016) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A3 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy A3 (2016) has a 2300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A3 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A3 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A3 (2016) run?
The Samsung Galaxy A3 (2016) runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A3 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A3 (2016) at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN