| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - all versions |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - SM-C105 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, June |
| Status | Available. Released 2013, July |
| Dimensions | 125.5 x 63.5 x 15.4 mm (4.94 x 2.5 x 0.61 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Pega-Dual +XMM6262 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-400 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM |
| Single | 16 MP, 1/2.33", 24-240mm, 10x optical zoom, AF, OIS |
| Features | Xenon flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.9 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2330 mAh battery |
| Colors | White, Dynamic Black |
| Models | SM-C1010, SM-C101 |
| Price | About 312 USD |