Samsung Xcover 550
3.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.4 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OS—
Sponsored
The Samsung Xcover 550 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 2.4 inches display, a Dual-core 460 MHz chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the Samsung Xcover 550 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 56.2 x 14 mm (5.08 x 2.21 x 0.55 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~24.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| Chipset | Spreadtrum SC7703 |
| CPU | Dual-core 460 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB 128MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | To be confirmed |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh or 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Steel Grey, Dark Silver |
| Models | SM-B550H |
| Price | About 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Xcover 550 released?
The Samsung Xcover 550 was announced 2015, July.
What is the Samsung Xcover 550's display size?
The Samsung Xcover 550 has a 2.4 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Samsung Xcover 550 have?
The Samsung Xcover 550 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Xcover 550 battery capacity?
The Samsung Xcover 550 has a 1300 mAh battery.
Does the Samsung Xcover 550 support 5G?
No, the Samsung Xcover 550 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What is AppsApk's rating for the Samsung Xcover 550?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Xcover 550 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN