Samsung Galaxy Tab 4 7.0
6.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 800×1280
- Camera3.15 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 5 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 3.15 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 186.9 x 107.9 x 9 mm (7.36 x 4.25 x 0.35 in) |
| Weight | 276 g (9.74 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~70.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); TouchWiz UX UI |
| Chipset | Marvell PXA1088 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1.5GB RAM, 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SM-T230, SM-T235 |
| Price | About 210 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 released?
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 was announced 2014, April.
What is the Samsung Galaxy Tab 4 7.0's display size?
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 has a 7.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 have?
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 have?
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 is available with 8GB / 5GB / 16GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 have?
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 battery capacity?
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 has a 4000 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 support 5G?
No, the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 run?
The Samsung Galaxy Tab 4 7.0 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy Tab 4 7.0?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy Tab 4 7.0 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.