| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - GT-I8260 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, May |
| Status | Available. Released 2013, June |
| Dimensions | 129.3 x 67.6 x 9 mm (5.09 x 2.66 x 0.35 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB (4.5GB user available), 1GB RAM |
| Single | 5 MP, f/2.6, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
| Colors | Metallic Blue, Chic White |
| Models | GT-I8260, GT-I8262 |
| Price | About 178 USD |