Samsung Galaxy A5
5.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Samsung Galaxy A5 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Samsung Galaxy A5 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - A500F, A500FQ, A500FU, A500HQ, A500YZ, A500M, A500Y |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - A500F, A500FQ, A500FU |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 139.3 x 69.7 x 6.7 mm (5.48 x 2.74 x 0.26 in) |
| Weight | 123 g (4.34 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Aluminum frame, plastic back |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, 23mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, recording |
| NFC | Yes (LTE model only) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass ANT+ S-Voice |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pearl White, Midnight Black, Platinum Silver, Soft Pink, Light Blue, Champagne Gold |
| Models | SM-A5000, SM-A5009, SM-A500F, SM-A500F1, SM-A500FQ, SM-A500FU, SM-A500G, SM-A500H, SM-A500HQ, SM-A500K, SM-A500L, SM-A500S, SM-A500YZ, SM-A500Y, SM-A500W |
| Price | About 91 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A5 released?
The Samsung Galaxy A5 was announced 2014, October.
What is the Samsung Galaxy A5's display size?
The Samsung Galaxy A5 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A5 have?
The Samsung Galaxy A5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A5 have?
The Samsung Galaxy A5 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A5 have?
The Samsung Galaxy A5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A5 battery capacity?
The Samsung Galaxy A5 has a 2300 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A5 support 5G?
No, the Samsung Galaxy A5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A5 run?
The Samsung Galaxy A5 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A5?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A5 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN