Samsung Galaxy A5 (2016)
5.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Samsung Galaxy A5 (2016) is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - China only chipset, a 13 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Samsung Galaxy A5 (2016) at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 UMTS 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 144.8 x 71 x 7.3 mm (5.70 x 2.80 x 0.29 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 4), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Exynos 7580 Octa Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) - China only |
| CPU | Octa-core 1.6 GHz Cortex-A53 Octa-core (4x1.2 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) - China only |
| GPU | Mali-T720MP2 Adreno 405 - China only |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.9, 28mm (wide), AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/1.9, 24mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold, Pink |
| Models | SM-A5100, SM-A510F, SM-A510M, SM-A510Y, SM-A510FD, SM-A5108, SM-A510S |
| Price | About 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Samsung Galaxy A5 (2016) released?
The Samsung Galaxy A5 (2016) was announced 2015, December.
What is the Samsung Galaxy A5 (2016)'s display size?
The Samsung Galaxy A5 (2016) has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Samsung Galaxy A5 (2016) have?
The Samsung Galaxy A5 (2016) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Samsung Galaxy A5 (2016) have?
The Samsung Galaxy A5 (2016) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Samsung Galaxy A5 (2016) have?
The Samsung Galaxy A5 (2016) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Samsung Galaxy A5 (2016) battery capacity?
The Samsung Galaxy A5 (2016) has a 2900 mAh battery.
Does the Samsung Galaxy A5 (2016) support 5G?
No, the Samsung Galaxy A5 (2016) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / UMTS / HSPA / LTE.
What operating system does the Samsung Galaxy A5 (2016) run?
The Samsung Galaxy A5 (2016) runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Samsung Galaxy A5 (2016)?
AppsApk's editorial team rates the Samsung Galaxy A5 (2016) at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN