| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - C5503 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - C5503 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
| Announced | 2013, May |
| Status | Available. Released 2013, June |
| Dimensions | 131.3 x 67.3 x 10.5 mm (5.17 x 2.65 x 0.41 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.55 inches, 57.1 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~323 ppi density) |
| Protection | Shatter proof glass |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4 Pro |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 320 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
| Single | 13.1 MP, f/2.4, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2300 mAh battery |
| Colors | Black, White, Pink, Mint |
| Models | C5503, C5502 |
| Price | About 255 USD |