Sony Ericsson Xperia ray
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.3 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Sony Ericsson Xperia ray is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.3 inches display, up to 1GB storage, a 1.0 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Sony Ericsson Xperia ray at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - ST18i |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 111 x 53 x 9.4 mm (4.37 x 2.09 x 0.37 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | LED-backlit LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.3 inches, 30.0 cm2 (~51.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~297 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.0 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 1GB (300MB user available), 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, White, Pink |
| Price | About 188 USD |
● Questions about this phone
When was the Sony Ericsson Xperia ray released?
The Sony Ericsson Xperia ray was announced 2011, June. Released 2011, August.
What is the Sony Ericsson Xperia ray's display size?
The Sony Ericsson Xperia ray has a 3.3 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Sony Ericsson Xperia ray have?
The Sony Ericsson Xperia ray is available with 1GB of internal storage.
What camera does the Sony Ericsson Xperia ray have?
The Sony Ericsson Xperia ray features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sony Ericsson Xperia ray battery capacity?
The Sony Ericsson Xperia ray has a 1500 mAh battery.
Does the Sony Ericsson Xperia ray support 5G?
No, the Sony Ericsson Xperia ray does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Sony Ericsson Xperia ray run?
The Sony Ericsson Xperia ray runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread), upgradable to 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Sony Ericsson Xperia ray?
AppsApk's editorial team rates the Sony Ericsson Xperia ray at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.