Sony Xperia Z5
6.9/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera23 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2900 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Sony Xperia Z5 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 23 MP main camera, a 2900 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Sony Xperia Z5 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - E6603, E6653 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - E6603, E6653 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps (E6603), LTE-A Cat6 300/50 Mbps (E6653) |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72 x 7.3 mm (5.75 x 2.83 x 0.29 in) |
| Weight | 154 g (5.43 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 73.2 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 (20 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR |
| Single | 23 MP, f/2.0, 24mm (wide), 1/2.3", PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5.1 MP, f/2.4 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3 TV-out), USB On-The-Go |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted; EU model only), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Graphite Black, Gold, Green, Pink |
| Models | E6653, SO-01H, SOV32, E6603, 501SO |
| Price | About 85 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Sony Xperia Z5 released?
The Sony Xperia Z5 was announced 2015, September.
What is the Sony Xperia Z5's display size?
The Sony Xperia Z5 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Sony Xperia Z5 have?
The Sony Xperia Z5 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Sony Xperia Z5 have?
The Sony Xperia Z5 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Sony Xperia Z5 have?
The Sony Xperia Z5 features a 23 MP main camera. Specifications: 23 MP.
What is the Sony Xperia Z5 battery capacity?
The Sony Xperia Z5 has a 2900 mAh battery.
Does the Sony Xperia Z5 support 5G?
No, the Sony Xperia Z5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sony Xperia Z5 run?
The Sony Xperia Z5 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop), upgradable to 7.1.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Sony Xperia Z5?
AppsApk's editorial team rates the Sony Xperia Z5 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.