| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA, LTE-A |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, March |
| Dimensions | 147.5 x 70.5 x 7.5 mm (5.81 x 2.78 x 0.30 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.97 inches, 87.5 cm2 (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~432 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10.3.3 |
| Chipset | Qualcomm SDM712 Snapdragon 712 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
| Triple |
48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, (telephoto), 1.12µm, PDAF 13 MP, f/2.4, (ultrawide), 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
No Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Infrared port | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3070 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Colors | Violet, Blue, Gray |
| Models | M1903F2G |
| Price | About 223 USD |
Check out our Exclusive Xiaomi Mi 9 SE
$279.99