Xiaomi Redmi Y3
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Redmi Y3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Redmi Y3 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, April |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 75.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1.25µm, PDAF 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.2, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Elegant Blue, Bold Red, Prime Black |
| Models | M1810F6G, M1810F6I |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi Y3 released?
The Xiaomi Redmi Y3 was announced 2019, April.
What is the Xiaomi Redmi Y3's display size?
The Xiaomi Redmi Y3 has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi Y3 have?
The Xiaomi Redmi Y3 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi Y3 have?
The Xiaomi Redmi Y3 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi Y3 have?
The Xiaomi Redmi Y3 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Redmi Y3 battery capacity?
The Xiaomi Redmi Y3 has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi Y3 support 5G?
No, the Xiaomi Redmi Y3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi Y3 run?
The Xiaomi Redmi Y3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi Y3?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi Y3 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.