Xiaomi Mi 5s
7.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.15 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Xiaomi Mi 5s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.15 inches display, 3 GB RAM, up to 64GB storage, a Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 3200 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi 5s at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 145.6 x 70.3 x 8.3 mm (5.73 x 2.77 x 0.33 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.15 inches, 73.1 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU | Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1/2.3", 1.55µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gray, Gold, Rose Gold |
| Models | 2015711 |
| Price | About 277 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 5s released?
The Xiaomi Mi 5s was announced 2016, September.
What is the Xiaomi Mi 5s's display size?
The Xiaomi Mi 5s has a 5.15 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 5s have?
The Xiaomi Mi 5s is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 5s have?
The Xiaomi Mi 5s is available with 64GB / 3GB / 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 5s have?
The Xiaomi Mi 5s features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi 5s battery capacity?
The Xiaomi Mi 5s has a 3200 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 5s support 5G?
No, the Xiaomi Mi 5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 5s run?
The Xiaomi Mi 5s runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 5s?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 5s at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.