| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, May |
| Dimensions | 160.7 x 77.3 x 8.1 mm (6.33 x 3.04 x 0.32 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Build | Front glass, plastic body |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~74.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~269 ppi density) |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/2.2, 1.25μm, PDAF 5 MP, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps (gyro-EIS) |
| Single | 16 MP |
| Features | HDR, LED flash |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Infrared port | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3080 mAh battery |
| Charging | Battery charging 10W |
| Colors | Gray, Gold, Rose Gold, Mesmerising Blue, Stunning Black |
| Models | M1803E6G, M1803E6H, M1803E6I |
| Price | About 166 USD |