Xiaomi Mi CC9
8.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery—
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi CC9 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) chipset, a 48 MP main camera, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi CC9 at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, July |
| Status | Available. Released 2019, July |
BODY | |
| Dimensions | 156.8 x 74.5 x 8.7 mm (6.17 x 2.93 x 0.34 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver) |
| GPU | Adreno 616 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, (ultrawide) 2 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 32 MP, f/2.0, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi CC9 released?
The Xiaomi Mi CC9 was announced 2019, July.
What is the Xiaomi Mi CC9's display size?
The Xiaomi Mi CC9 has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi CC9 have?
The Xiaomi Mi CC9 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi CC9 have?
The Xiaomi Mi CC9 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi CC9 have?
The Xiaomi Mi CC9 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
Does the Xiaomi Mi CC9 support 5G?
No, the Xiaomi Mi CC9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi CC9 run?
The Xiaomi Mi CC9 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi CC9?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi CC9 at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN