Xiaomi Mi 8 Lite
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.26 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3350 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Xiaomi Mi 8 Lite is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) chipset, a 3350 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Xiaomi Mi 8 Lite at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.4 x 75.8 x 7.5 mm (6.16 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); MIUI 10.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 & 4x1.8 GHz Kryo 260) |
| GPU | Adreno 512 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 24 MP, 1/2.8", 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Aurora Blue, Twilight Gold (China only) |
| Models | M1808D2TG |
| Price | About 150 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi 8 Lite released?
The Xiaomi Mi 8 Lite was announced 2018, September.
What is the Xiaomi Mi 8 Lite's display size?
The Xiaomi Mi 8 Lite has a 6.26 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi 8 Lite have?
The Xiaomi Mi 8 Lite is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi 8 Lite have?
The Xiaomi Mi 8 Lite is available with 64GB / 4GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi 8 Lite have?
The Xiaomi Mi 8 Lite features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi 8 Lite battery capacity?
The Xiaomi Mi 8 Lite has a 3350 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi 8 Lite support 5G?
No, the Xiaomi Mi 8 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi 8 Lite run?
The Xiaomi Mi 8 Lite runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi 8 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi 8 Lite at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN