| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - India |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - India |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) - India |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, August |
| Dimensions | 154 x 78.7 x 9.5 mm (6.06 x 3.10 x 0.37 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); MIUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
| Single | 13 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Po 3100 mAh battery |
| Colors | Black/White |
| Price | About 177 USD |