Xiaomi Redmi K20 Pro Premium
8.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 10
Sponsored
The Xiaomi Redmi K20 Pro Premium is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 10. AppsApk rates the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 156.7 x 74.3 x 8.8 mm (6.17 x 2.93 x 0.35 in) |
| Weight | 191 g (6.74 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10; MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 53mm (telephoto), 1/4", 1.12µm, PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 13 MP, f/2.4, 12mm (ultrawide), 1/3", 1.12µm";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Motorized pop-up 20 MP, f/2.2, 0.8µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W (Quick Charge 4+) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Carbon black, Flame red, Glacier blue, Summer Honey, Pearl White |
| Price | About 490 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium released?
The Xiaomi Redmi K20 Pro Premium was announced 2019, September.
What is the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium's display size?
The Xiaomi Redmi K20 Pro Premium has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium have?
The Xiaomi Redmi K20 Pro Premium is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium have?
The Xiaomi Redmi K20 Pro Premium is available with 128GB / 8GB / 512GB / 12GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium have?
The Xiaomi Redmi K20 Pro Premium features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium battery capacity?
The Xiaomi Redmi K20 Pro Premium has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium support 5G?
No, the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium run?
The Xiaomi Redmi K20 Pro Premium runs Android 10 (full: Android 10).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Redmi K20 Pro Premium at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.