Xiaomi Black Shark 2
8.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Black Shark 2 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Black Shark 2 at 8.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
8.0
camera
8.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 163.6 x 75 x 8.8 mm (6.44 x 2.95 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) DCI-P3 100% Always-on display 240 Hz touch-sensing |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 12 MP, f/2.2, (telephoto), 1.0µm, PDAF, 2x optical zoom"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.0, 0.9µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 27W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Blue |
| Models | SKW-H0, SKW-A0 |
| Price | About 419 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Black Shark 2 released?
The Xiaomi Black Shark 2 was announced 2019, March.
What is the Xiaomi Black Shark 2's display size?
The Xiaomi Black Shark 2 has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Black Shark 2 have?
The Xiaomi Black Shark 2 is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Black Shark 2 have?
The Xiaomi Black Shark 2 is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Black Shark 2 have?
The Xiaomi Black Shark 2 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Xiaomi Black Shark 2 battery capacity?
The Xiaomi Black Shark 2 has a 4000 mAh battery.
Does the Xiaomi Black Shark 2 support 5G?
No, the Xiaomi Black Shark 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Black Shark 2 run?
The Xiaomi Black Shark 2 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Black Shark 2?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Black Shark 2 at 8.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.