| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, May |
| Status | Available. Released 2014, May |
| Dimensions | 137 x 69 x 9.9 mm (5.39 x 2.72 x 0.39 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Build | Plastic body |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Size | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Resolution | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.4% screen-to-body ratio) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat); MIUI 9.2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8228 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/3.2", 1.4µm, AF |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 1.6 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Charging | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Black, Chinese Red, Metallic Gray/ blue, green, yellow panels |
| Price | About 100 USD |