Xiaomi Mi Mix 3
7.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.39 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi Mix 3 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi Mix 3 at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - Global |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Global |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.9 x 74.7 x 8.5 mm (6.22 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame (7000 series), ceramic back |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); MIUI 10 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 10GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP (wide), f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, 4-axis OIS 12 MP (telephoto), 1/3.4", 1.0µm"; |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | Manual pop-up 24 MP, 1/2.8", 0.9µm Manual pop-up 2 MP, depth sensor" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Wireless charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Jade Green, Sapphire Blue, Onyx Black, Forbidden City Blue (10 GB only) |
| Models | M1810E5A |
| Price | About 305 USD |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Mix 3 released?
The Xiaomi Mi Mix 3 was announced 2018, October.
What is the Xiaomi Mi Mix 3's display size?
The Xiaomi Mi Mix 3 has a 6.39 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Mix 3 have?
The Xiaomi Mi Mix 3 is available with 6 GB or 8 GB or 10 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Mix 3 have?
The Xiaomi Mi Mix 3 is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Mix 3 have?
The Xiaomi Mi Mix 3 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP (wide).
What is the Xiaomi Mi Mix 3 battery capacity?
The Xiaomi Mi Mix 3 has a 3200 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Mix 3 support 5G?
No, the Xiaomi Mi Mix 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Mix 3 run?
The Xiaomi Mi Mix 3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Mix 3?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Mix 3 at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.