Xiaomi Mi Play
7.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display5.84 inches · 1080×2280
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Xiaomi Mi Play is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.84 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Xiaomi Mi Play at 7.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 147.8 x 71.9 x 7.8 mm (5.82 x 2.83 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~80.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 1.25 μm, PDAF Secondary camera, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dream Blue, Twilight Gold, Black |
| Models | M1901F9E |
| Price | About 151 USD"; |
● Questions about this phone
When was the Xiaomi Mi Play released?
The Xiaomi Mi Play was announced 2018, December.
What is the Xiaomi Mi Play's display size?
The Xiaomi Mi Play has a 5.84 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the Xiaomi Mi Play have?
The Xiaomi Mi Play comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Xiaomi Mi Play have?
The Xiaomi Mi Play is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Xiaomi Mi Play have?
The Xiaomi Mi Play features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Xiaomi Mi Play battery capacity?
The Xiaomi Mi Play has a 3000 mAh battery.
Does the Xiaomi Mi Play support 5G?
No, the Xiaomi Mi Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Xiaomi Mi Play run?
The Xiaomi Mi Play runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Xiaomi Mi Play?
AppsApk's editorial team rates the Xiaomi Mi Play at 7.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.