| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 30(2300), 66(1700/2100) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
| Dimensions | 171.7 x 78.5 x 9.7 mm (6.76 x 3.09 x 0.38 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| Build | Front glass, aluminum body |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.65 inches, 108.6 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~388 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
| OS | Android 9.0 (Pie); Redmagic 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
| Single | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4320p@15fps, 2160p@30/60fps, 1920fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 2.0µm |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
Yes DTS XU1tra sound 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; accessory connector |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
| Charging |
Fast battery charging 18W Quick Charge 4+ |
| Colors | Silver, Red/Blue |
| Price | About 499 USD |
Check out our Exclusive ZTE Nubia Red Magic 3S
$499.99