ZTE nubia Red Magic 3
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.65 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery5000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The ZTE nubia Red Magic 3 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.65 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 48 MP main camera, a 5000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the ZTE nubia Red Magic 3 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 30(2300), 66(1700/2100) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, May |
| Status | Available. Released 2019, May |
BODY | |
| Dimensions | 171.7 x 78.5 x 9.7 mm (6.76 x 3.09 x 0.38 in) |
| Weight | 215 g (7.58 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.65 inches, 108.6 cm2 (~80.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~388 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Redmagic 2.0 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 48 MP, f/1.7, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 2.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS XU1tra sound 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go; accessory connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W Quick Charge 4+ |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Camouflage, Red/Blue |
| Models | NX629J |
| Price | About 555 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE nubia Red Magic 3 released?
The ZTE nubia Red Magic 3 was announced 2019, May.
What is the ZTE nubia Red Magic 3's display size?
The ZTE nubia Red Magic 3 has a 6.65 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE nubia Red Magic 3 have?
The ZTE nubia Red Magic 3 is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the ZTE nubia Red Magic 3 have?
The ZTE nubia Red Magic 3 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the ZTE nubia Red Magic 3 have?
The ZTE nubia Red Magic 3 features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the ZTE nubia Red Magic 3 battery capacity?
The ZTE nubia Red Magic 3 has a 5000 mAh battery.
Does the ZTE nubia Red Magic 3 support 5G?
No, the ZTE nubia Red Magic 3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the ZTE nubia Red Magic 3 run?
The ZTE nubia Red Magic 3 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the ZTE nubia Red Magic 3?
AppsApk's editorial team rates the ZTE nubia Red Magic 3 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN