ZTE nubia X
6.9/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display6.26 inches · 1080×2280
- Camera16 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3800 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The ZTE nubia X is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.65 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3800 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the ZTE nubia X at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (6CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 154.1 x 73.3 x 8.4 mm (6.07 x 2.89 x 0.33 in) |
| Weight | 181 g (6.38 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); Nubia UI 6 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.65 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/1.8, PDAF 24 MP, f/1.7, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Single | Uses main cameras |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No DTS HD sound 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Dual fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 4) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue Gold, Sea Blue, Black Gold, Deep Gray, Starry Night (512 GB only) |
| Models | NX616J |
| Price | About 500 USD |
● Questions about this phone
When was the ZTE nubia X released?
The ZTE nubia X was announced 2018, October.
What is the ZTE nubia X's display size?
The ZTE nubia X has a 6.26 inches display with 1080 x 2280 pixels resolution.
How much RAM does the ZTE nubia X have?
The ZTE nubia X is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the ZTE nubia X have?
The ZTE nubia X is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the ZTE nubia X have?
The ZTE nubia X features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the ZTE nubia X battery capacity?
The ZTE nubia X has a 3800 mAh battery.
Does the ZTE nubia X support 5G?
No, the ZTE nubia X does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the ZTE nubia X run?
The ZTE nubia X runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the ZTE nubia X?
AppsApk's editorial team rates the ZTE nubia X at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.