| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM) - for China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 11(1500), 12(700), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 21(1500), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 42(3500), 46(5200), 48, 66(1700/2100) - A2221 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
| Dimensions | 150.9 x 75.7 x 8.3 mm (5.94 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 194 g (6.84 oz) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame (7000 series) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM and/or Electronic SIM card) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - for China |
| Type | Liquid Retina IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 90.3 cm2 (~79.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 828 x 1792 pixels, 19.5:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| OS | iOS 13, upgradable to iOS 13.2 |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 4GB RAM |
| Dual |
12 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) |
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, stereo sound rec. |
| Dual |
12 MP, f/2.2, 23mm (wide) SL 3D camera |
| Features | HDR |
| Video | 2160p@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack |
No Active noise cancellation with dedicated mic Dolby Atmos Dolby Digital Plus |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Sensors |
Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3110 mAh battery (11.91 Wh) |
| Charging |
Fast battery charging 18W: 50% in 30 min USB Power Delivery 2.0 Qi wireless charging |
| Colors | Black, Green, Yellow, Purple, Red, White |
| Models | A2221, A2111, A2223 |
| Price | About 699 USD |