Apple iPhone 4
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2010Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 640×960
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1420 mAh
- OSiOS 4
Sponsored
The Apple iPhone 4 is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.5 inches display, up to 8GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A8 chipset, a 5 MP main camera, and a 1420 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 4 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, June. Released 2010, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115.2 x 58.6 x 9.3 mm (4.54 x 2.31 x 0.37 in) |
| Weight | 137 g (4.83 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Front/back glass & stainless steel frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~54.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 640 x 960 pixels, 3:2 ratio (~330 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 4, upgradable to iOS 7.1.2 |
| Chipset | Apple A4 (45 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | PowerVR SGX535 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 8GB 512MB RAM, 16GB 512MB RAM, 32GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.8, 1/3.2", 1.75µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | VGA, videocalling over Wi-Fi only |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1420 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 223 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 4 released?
The Apple iPhone 4 was announced 2010, June. Released 2010, June.
What is the Apple iPhone 4's display size?
The Apple iPhone 4 has a 3.5 inches display with 640 x 960 pixels resolution.
How much storage does the Apple iPhone 4 have?
The Apple iPhone 4 is available with 8GB / 16GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 4 have?
The Apple iPhone 4 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Apple iPhone 4 battery capacity?
The Apple iPhone 4 has a 1420 mAh battery.
Does the Apple iPhone 4 support 5G?
No, the Apple iPhone 4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Apple iPhone 4 run?
The Apple iPhone 4 runs iOS 4.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 4?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 4 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN