Apple iPhone 6
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.7 inches · 750×1334
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1810 mAh
- OSiOS 8
Sponsored
The Apple iPhone 6 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.4 GHz Typhoon (ARM v8-based) chipset, a 8 MP main camera, and a 1810 mAh battery. AppsApk rates the Apple iPhone 6 at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 - A1549 (GSM), A1549 (CDMA), A1586 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 13(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 25(1900), 26(850), 28(700), 29(700) - A1549 GSM, A1549 CDMA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 138.1 x 67 x 6.9 mm (5.44 x 2.64 x 0.27 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Protection | Ion-strengthened glass, oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | iOS 8, upgradable to iOS 12.4 |
| Chipset | Apple A8 (20 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Typhoon (ARM v8-based) |
| GPU | PowerVR GX6450 (quad-core graphics) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM, 32GB 1GB RAM, 64GB 1GB RAM, 128GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 29mm (standard), 1/3", 1.5µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.2 MP, f/2.2, 31mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 16-bit/44.1kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, proprietary reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes (Apple Pay only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Siri natural language commands and dictation |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1810 mAh battery (6.9 Wh) |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Price | About 129 USD |
● Questions about this phone
When was the Apple iPhone 6 released?
The Apple iPhone 6 was announced 2014, September.
What is the Apple iPhone 6's display size?
The Apple iPhone 6 has a 4.7 inches display with 750 x 1334 pixels resolution.
How much RAM does the Apple iPhone 6 have?
The Apple iPhone 6 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Apple iPhone 6 have?
The Apple iPhone 6 is available with 16GB / 1GB / 32GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Apple iPhone 6 have?
The Apple iPhone 6 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Apple iPhone 6 battery capacity?
The Apple iPhone 6 has a 1810 mAh battery.
Does the Apple iPhone 6 support 5G?
No, the Apple iPhone 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Apple iPhone 6 run?
The Apple iPhone 6 runs iOS 8.
What is AppsApk's rating for the Apple iPhone 6?
AppsApk's editorial team rates the Apple iPhone 6 at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN