| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 |
| Speed | Yes, 384 kbps |
| Announced | 2007, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 96 x 48 x 23 mm (3.78 x 1.89 x 0.91 in) |
| Weight | 118 g (4.16 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~26.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 1 GB (dedicated slot) |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | VGA videocall camera |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | 1.1 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
| Colors | Black |