BenQ-Siemens E52
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 176×220
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery—
- OS—
Sponsored
The BenQ-Siemens E52 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.8 inches display and a 1.3 MP main camera. AppsApk rates the BenQ-Siemens E52 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, June |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 45 x 14.9 mm (4.02 x 1.77 x 0.59 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~22.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 20MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
MISC | |
| Colors | TransSilver |
● Questions about this phone
When was the BenQ-Siemens E52 released?
The BenQ-Siemens E52 was announced 2007, June.
What is the BenQ-Siemens E52's display size?
The BenQ-Siemens E52 has a 1.8 inches display with 176 x 220 pixels (~157 ppi density) resolution.
What camera does the BenQ-Siemens E52 have?
The BenQ-Siemens E52 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
Does the BenQ-Siemens E52 support 5G?
No, the BenQ-Siemens E52 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the BenQ-Siemens E52?
AppsApk's editorial team rates the BenQ-Siemens E52 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.