BenQ-Siemens C31
2.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 176×220
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery920 mAh
- OS—
Sponsored
The BenQ-Siemens C31 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.8 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 920 mAh battery. AppsApk rates the BenQ-Siemens C31 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007, June |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 99.8 x 46.7 x 16.7 mm (3.93 x 1.84 x 0.66 in) |
| Weight | 86 g (3.03 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~157 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 20MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 920 mAh battery |
MISC | |
| Colors | SilverShine, GraphiteGloss |
● Questions about this phone
When was the BenQ-Siemens C31 released?
The BenQ-Siemens C31 was announced 2007, June.
What is the BenQ-Siemens C31's display size?
The BenQ-Siemens C31 has a 1.8 inches display with 176 x 220 pixels (~157 ppi density) resolution.
What camera does the BenQ-Siemens C31 have?
The BenQ-Siemens C31 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the BenQ-Siemens C31 battery capacity?
The BenQ-Siemens C31 has a 920 mAh battery.
Does the BenQ-Siemens C31 support 5G?
No, the BenQ-Siemens C31 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the BenQ-Siemens C31?
AppsApk's editorial team rates the BenQ-Siemens C31 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.