| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2006, August |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 92 x 48 x 23 mm, 78 cc (3.62 x 1.89 x 0.91 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.0 cm2 (~22.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 132 x 176 pixels, 4:3 ratio (~122 ppi density) |
| Card slot | No |
| Internal | 52MB |
| Single | 1.3 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.2 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Colors | Mauve Sensation |