| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2007 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 105 x 45.6 x 12.2 mm (4.13 x 1.80 x 0.48 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 60MB |
| Single | 1.3 MP |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
| Colors | Soft-touch Grey, Shining Blue |