Bird D706
2.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display1.9 inches · 176×220
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery600 mAh
- OS—
Sponsored
The Bird D706 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.9 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 600 mAh battery. AppsApk rates the Bird D706 at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007 |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 105 x 45.6 x 12.2 mm (4.13 x 1.80 x 0.48 in) |
| Weight | 84 g (2.96 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~23.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 60MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Golden Black |
● Questions about this phone
When was the Bird D706 released?
The Bird D706 was announced 2007.
What is the Bird D706's display size?
The Bird D706 has a 1.9 inches display with 176 x 220 pixels (~148 ppi density) resolution.
What camera does the Bird D706 have?
The Bird D706 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Bird D706 battery capacity?
The Bird D706 has a 600 mAh battery.
Does the Bird D706 support 5G?
No, the Bird D706 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Bird D706?
AppsApk's editorial team rates the Bird D706 at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.