Bird D636
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2007Cancelled
- NetworkGSM
- Display1.9 inches · 176×220
- Camera1.3 MP
- Memory—
- Battery600 mAh
- OS—
Sponsored
The Bird D636 is a smartphone announced 2007. Key specs include a 1.9 inches display, a 1.3 MP main camera, and a 600 mAh battery. AppsApk rates the Bird D636 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2007 |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| Dimensions | 105 x 45.6 x 12.2 mm (4.13 x 1.80 x 0.48 in) |
| Weight | 98.4 g (3.46 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 1.9 inches, 11.4 cm2 (~23.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~148 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 60MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Bird D636 released?
The Bird D636 was announced 2007.
What is the Bird D636's display size?
The Bird D636 has a 1.9 inches display with 176 x 220 pixels (~148 ppi density) resolution.
What camera does the Bird D636 have?
The Bird D636 features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
What is the Bird D636 battery capacity?
The Bird D636 has a 600 mAh battery.
Does the Bird D636 support 5G?
No, the Bird D636 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Bird D636?
AppsApk's editorial team rates the Bird D636 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.