| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
| Announced | 2007 |
| Status | Cancelled |
| Dimensions | 105 x 46 x 10 mm (4.13 x 1.81 x 0.39 in) |
| Weight | 75 g (2.65 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | CSTN, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Card slot | microSD |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Battery Type | Removable Li-Ion 700 mAh battery |
| Colors | Pink, Blue |