| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1900 |
| Announced | 1996 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 142 x 53 x 18 mm (5.59 x 2.09 x 0.71 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | Monochrome graphic |
| Resolution | 4 x 16 chars |
| Card slot | No |
| Single | No |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | No |
| Battery Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |