Bosch Com 908
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 1998Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 4 x 16 chars
- CameraNo
- Memory—
- Battery650 mAh
- OS—
Sponsored
The Bosch Com 908 is a smartphone announced 1998. A 650 mAh battery. AppsApk rates the Bosch Com 908 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 |
LAUNCH | |
| Announced | 1998 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 112 x 50 x 17 mm (4.41 x 1.97 x 0.67 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Monochrome graphic |
| Resolution | 4 x 16 chars |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | 3 |
● Questions about this phone
When was the Bosch Com 908 released?
The Bosch Com 908 was announced 1998.
What is the Bosch Com 908 battery capacity?
The Bosch Com 908 has a 650 mAh battery.
Does the Bosch Com 908 support 5G?
No, the Bosch Com 908 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Bosch Com 908?
AppsApk's editorial team rates the Bosch Com 908 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.