Bosch 909 Dual
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 1999Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 4 x 16 chars
- CameraNo
- Memory—
- Battery650 mAh
- OS—
Sponsored
The Bosch 909 Dual is a smartphone announced 1999. A 650 mAh battery. AppsApk rates the Bosch 909 Dual at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 1999 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 112 x 50 x 17 mm (4.41 x 1.97 x 0.67 in) |
| Weight | 99 g (3.49 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Monochrome graphic |
| Resolution | 4 x 16 chars |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | 3 |
● Questions about this phone
When was the Bosch 909 Dual released?
The Bosch 909 Dual was announced 1999.
What is the Bosch 909 Dual battery capacity?
The Bosch 909 Dual has a 650 mAh battery.
Does the Bosch 909 Dual support 5G?
No, the Bosch 909 Dual does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Bosch 909 Dual?
AppsApk's editorial team rates the Bosch 909 Dual at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.