| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA, LTE |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, June |
| Dimensions | 146.5 x 72.7 x 7.9 mm (5.77 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Dinorex glass |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8953-Pro Snapdragon 626 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
| Single | 16 MP, f/2.0, 1/2.8", 1.12µm, PDAF |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, auto-HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@60fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3100 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Colors | Mineral Black, Pearl Rose |
| Models | Aquaris X |
| Price | About 324 USD |