BQ Aquaris V Plus
6.7/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The BQ Aquaris V Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 12 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the BQ Aquaris V Plus at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 152.3 x 76.7 x 8.4 mm (6.00 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Dinorex glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 291 USD |
● Questions about this phone
When was the BQ Aquaris V Plus released?
The BQ Aquaris V Plus was announced 2017, September.
What is the BQ Aquaris V Plus's display size?
The BQ Aquaris V Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the BQ Aquaris V Plus have?
The BQ Aquaris V Plus is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the BQ Aquaris V Plus have?
The BQ Aquaris V Plus is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the BQ Aquaris V Plus have?
The BQ Aquaris V Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the BQ Aquaris V Plus battery capacity?
The BQ Aquaris V Plus has a 3400 mAh battery.
Does the BQ Aquaris V Plus support 5G?
No, the BQ Aquaris V Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BQ Aquaris V Plus run?
The BQ Aquaris V Plus runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BQ Aquaris V Plus?
AppsApk's editorial team rates the BQ Aquaris V Plus at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.