BQ Aquaris U2
6.1/ 10
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3100 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The BQ Aquaris U2 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3100 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the BQ Aquaris U2 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, October |
BODY | |
| Dimensions | 148.1 x 72.9 x 8.4 mm (5.83 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Dinorex glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.0, 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.0, 1/5", 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | Aquaris U2 |
| Price | About 212 USD |
● Questions about this phone
When was the BQ Aquaris U2 released?
The BQ Aquaris U2 was announced 2017, September.
What is the BQ Aquaris U2's display size?
The BQ Aquaris U2 has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BQ Aquaris U2 have?
The BQ Aquaris U2 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the BQ Aquaris U2 have?
The BQ Aquaris U2 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the BQ Aquaris U2 have?
The BQ Aquaris U2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BQ Aquaris U2 battery capacity?
The BQ Aquaris U2 has a 3100 mAh battery.
Does the BQ Aquaris U2 support 5G?
No, the BQ Aquaris U2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BQ Aquaris U2 run?
The BQ Aquaris U2 runs Android 7.1 (full: Android 7.1.2 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the BQ Aquaris U2?
AppsApk's editorial team rates the BQ Aquaris U2 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.